MOJE ČLÁNKY

Vyhoření a život bez energie

Každý disponujeme určitou životní energií a odvahou, které nám pomáhají žít. Díky nim dokážeme čelit různým úskalím a zároveň prožíváme i mnoho radostí v našem životě. Energie i odvaha nám dávají sílu žít a jejich míra nám určuje hloubku prožitku. To znamená, s jakou vášní svůj život žijeme v přítomném okamžiku, tady a teď.

Dobrá energie je jako oheň. Sebejistě hoří a s plnou chutí se zakusuje do dalších a dalších dřevěných polínek, našich životních situací. Pokud tomu tak není, nepřikládáme další polínka do ohně. Zůstáváme zaseknutí v životních situacích. Náš oheň pomalu uhasíná a po čase už zůstávají pouze skomírající ohořelé uhlíky, marně vzpomínající na svoji bývalou sílu.

V životě můžeme pociťovat vyhoření v jedné nebo více oblastech našeho života: Vztahy, Práce, Peníze a Zdraví. Pokud vyhoříme pouze v jedné z nich, mohou nás ty zbylé na chvilku podržet. Soustředěním se na jednu funkční žijeme v nerovnováze, kterou se snažíme vyrovnat zvýšeným úsilím právě v těch oblastech, kde nám oheň ještě hoří. To nás ale brzo vyčerpá, protože jednotlivé oblasti spolu úzce souvisí a jsou vzájemně nenahraditelné.

Možná vás logicky napadají následující otázky.

Je vůbec nutné v životě zapalovat jakýsi pomyslný oheň nadšení a vášně, když pak musíme neustále přikládat? Nemůžeme žít život jen tak, bez ohně a vášně?

No jistěže můžeme. Potom ale život neprožíváme, pouze přežíváme.

Protože....

Není kvalitního života bez vášně, stejně jako tepla a světla bez plápolajícího ohně.

Pokud chcete předejít pocitu vyhoření - syndromu, který s sebou nese celkovou apatii, ztrátu životní energie a někdy i smyslu života, nesmíte nechat pomyslný oheň v žádné z oblastí dlouhodobě uhasínat.

A jak se oheň udržuje?

Důležité je pravidelně (nejlépe každý týden) monitorovat své pocity ve výše zmíněných životních oblastech. Pokud se necítíte v některé z nich dobře, měli byste rychle přijít na to proč. Najít podstatu věci, tzn. jaké strachy či negativní vzorce vám brání k větší spokojenosti.

Na mnoho z nich jistě přijdete sami a můžete na nich začít okamžitě pracovat. Pokud však máte s jejich nalezením starosti a nevíte, jak na to, vyberte si dle svého pocitu osobního průvodce - kouče/ terapeuta - a vydejte se na cestu hledání svých negativních vzorců uvnitř sebe samých.

Já sám vím moc dobře, o čem mluvím. Sám jsem si své vyhoření prožil. Jak ve vztahu, tak i v práci. Věřte mi, že je mnohem jednodušší na sobě začít pracovat právě nyní než později. Protože nyní možná stále ještě přikládáte do ohýnku, později však už budete muset rozdělávat oheň nový. A to dá zcela jistě mnohem více práce!

Přeji vám stálý oheň ve vašem každodenním životě, protože jenom tak se můžete cítit opravdu spokojeni. 😊😊😊